Eticaret satış kanalları

İnternet ortamında satış yapabileceğiniz farklı kanallar mevcut. Öncelikle siteniz olmalı. Belki en az satışı sitenizden yapacaksınız ama diğer kanallardan gelen potansiyel müşteriler sitenizi mutlaka inceleyecek, aktif, yaşayan, kaliteli bir firma olduğunuza kanaat getirince alışverişini tamamlayacak. O nedenle; “ben instagramda satış yapacağım” diye planlıyorsanız bile, sitenizi oluşturun, alışveriş yapılabilir altyapıyı kurun.

Son dönemin en yoğun alışveriş kanallarından biri; instagram. Instagramdaki alışverişlerin faturalı, vergi ödediğiniz resmi satışlar olduğunu unutmayın. Bu konuda detaylı bilgiye instagramda nasıl satış yapabilirsiniz yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlk dönemdeki etkisini kaybetse de Facebook ta hala müşteriye ulaşmanın önemli bir yolu. Vereceğiniz reklamları optimum düzeyde odaklamanızı sağlayan çok iyi bir filtrelemeye sahip, böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay.

Sosyal medyadan sonra ana satış kanallarında pazar yerleri var. Hepsiburada, N11, Trendyol vb. gibi siteler kelimenin tam anlamıyla birer pazaryeri. Siz katılım ücreti/komisyon vs. ödeyerek orada bir tezgah yani mağaza açıyorsunuz.

Peki, bu pazar yerlerinde mağaza açmak gerekli mi? Gerekli. Çünkü; verdikleri güven algısı nedeniyle tüketiciler alışverişlerini oradan yapmaya daha istekliler, ziyaretçi sayıları oldukça fazla.

Bu yoğunlukta hem satış yapma ihtimaliniz yüksek, hem de satış yapamasanız bile, marka bilinirliğinize ciddi katkısı olacaktır. Özellikle reklam bütçeniz kısıtlı ise, bu sitelerin yaptığı reklam ve pazarlama faaliyetleri de işinize yarayacaktır. Bu nedenle, satışlarınızdan yüksek komisyon alırlar.

O zaman kendi sitemizde satalım, komisyon vermeyelim, evet ama internet ortamındaki varlığınızı sağlamlaştırana kadar, satış yapacak müşteriye ulaşmanız kolay olmayacak. Bu konunun en pragmatik çözümü ürün/fiyat politikanızı çeşitlendirmeniz. Kendi sitenizde satacağınız ürünlerle, pazar yerlerinde satacağınız ürünler farklı olabilir.

Pazaryerindeki rakiplerinizle rekabet edebileceğiniz düzeyde, karlılığınızın yüksek olduğu ürünleri pazar yerlerinde satışa sunabilirsiniz.

Ve whatsapp kanalı. İlginç bir şekilde iletişim uygulaması olarak kullanılan whatsapp ciddi bir alışveriş kanalı haline geliyor. Çok pratik bir uygulama olması, zaten sürekli kullanıyor olmamız, alışveriş için başka ortam/site/platforma geçiş yapmak istememek gibi nedenlerle eticarette satış kanalı haline geliyor.

Bir cevap yazın