Eticaret sitesi açmanın maliyeti nedir?

Eticaret sitesi açma maliyetini hesaplarken site açmayı; kurulum ve devam ettirme süreci olarak iki aşamada değerlendirmeliyiz.

Eticaret sitesi kurmak için;

Firma/şirket kurulumu ücreti ( mevcut bir firmanız/şirketiniz yoksa eticaret sitesi için firma/şirket kurmanız gerekiyor ) : Muhasebecinize ödeyeceğiniz kurulum ücreti, ortalama 1000-1500 TL civarı olacak. İşçi sayısı vs. gibi detaylarla birlikte rakam değişiyor, 2019 yılı için şu sayfayı inceleyebilirsiniz. Ancak son rakamı muhasebecinizden alacağınızı unutmayın.

Fatura ücreti: minimum adet bastırmanız halinde ortalama 300 TL.

Eticaret yazılımı: Eticaret sitesinin bir web sitesinden en büyük farkı ödeme alabilir bir altyapı olmasıdır. Alacağınız eticaret yazılımında ödeme alınabilir bir paketi seçtiğinize emin olun. Bu durumda ortalama 2.000-2.500 TL civarı bir paket, başlangıç için yeterli olacaktır.

Domain name ve hosting ücreti: Genellikle eticaret yazılım paketinizin içinde domain name ve hosting ücreti dahil olacaktır. Eğer dahil değilse domain name için yaklaşık 45 TL, hosting için yaklaşık 50 TL-100 TL aralığında ödeme yapmanız gerekiyor.

Yaklaşık 4.500 TL ile firmanızı ve eticaret sitenizi kurabilirsiniz, satacağınız ürünlerin tedariği dışında eticaret satışına hazırsınız.

Aylık yapmanız gereken ödemeler de şu şekilde:

  • Aylık muhasebeci ücreti yaklaşık 150 TL-500 TL ( bu ücreti etkileyen çok fazla parametre var, şu sayfadan inceleyebilirsiniz ).
  • Satış yaptığınızda fatura tutarınızın %1 %8 ya da %18 ‘i KDV ödemesi.
  • Damga vergisi
  • Kargo maliyetleri; gönderi başına yaklaşık 10 TL-12 TL civarında.
  • Herhangi bir pazar yeri sitesi ile çalışıyorsanız komisyon ödemesi.
  • Personel maaş+sgk prim ödemeleri
  • Kira, elektrik, internet vb. standart giderler

Eticaretin en büyük avantajı olan mekan bağımsız çalışabilme avantajını kullanıp, eticaret sitenizi bir mekanda kurmak yerine evinizde kurup, satışa başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın