Bir eticaret sitesi kurmak için neler yapmak gerekiyor?

İnternet üzerinden satış yapmak için öncelikle satacağınız ürün veya ürünleri belirlemeniz gerekiyor. Şu an için eticaret mağazanızda satmaya karar verdiğiniz bir ürün yoksa eticaret sitesinde neler satabilirim yazımızı inceleyip, fikir alabilirsiniz.

İnternette satış yapmak için tüzel bir kimliğiniz olması gerekiyor; şahıs firması/işletme ya da şirket olabilir. Mevcut bir şirketiniz, fiziksel mağazanız var ve online alışverişi denemek istiyorsanız şuradan devam edebilirsiniz.

Yazının devamında, yeni bir firma/şirket kurup, eticaret yapmayı hedefleyenler için detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İnternette satış yapabilmek için şahıs firması ya da limited/anonim şirketi olmak farkeder mi? Hayır etmez. Kuracağınız yapı, tamamen kişisel parametrelerinize, bütçenize, hedeflerinize göre değişir.

Şahıs firması ya da şirket kurmak için bir Muhesebeci/Mali Müşavire ihtiyacınız var. Muhasebeciye kimlik belgeniz ile gidip, online ortamda kurulum başvurusunu yapmaları için gereken bilgileri veriyorsunuz
( kimlik bilgileri, telefon, adres gibi standart bilgiler ).

Vergi dairesinden adresinize yapılan yoklama ziyareti ile başvuru süreci tamamlanıyor, süreç tamamlandığında isterseniz online olarak isterseniz vergi dairesine giderek vergi levhanızı alıyorsunuz.

Sıra geldi fatura basımına. Fatura basımından önce; firmanızın isminizi, firma renklerinizi ve tarzınızı belirlemiş olmanız iyi olur. Fatura basan özel izinli matbaalarla çalışmanız lazım, muhasebecinizin yönlendireceği bir matbaa mutlaka vardır.

Birkaç yıl öncesine kadar eticaret sitesi online alışveriş için yeterli bir kanaldı. Ama sosyal medyanın artan kullanımı ile online alışveriş; sosyal medya uygulamalarına, pazaryeri uygulamalarına, fiyat/tavsiye sitelerine de yayılınca, sadece eticaret sitesi değil, siteyi de kapsayan, sosyal medya kanalları, whatsapp, pazaryeri mağazaları vb. gibi kanalları da içeren eticaret sistemi kurmamız gerekiyor.

Özet:


1- Eticaret yapabilmek için firma ya da şirket olmalısınız. Eğer mevcut bir firma/şirketiniz yoksa bir muhasebeciye giderek kurulumu kolayca yapabilirsiniz.

2- Firma/Şirket renk, tarz ve logonuza karar veriniz.

3- Fatura bastırın, minimum adet ile başlayın, sonra ilave yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın